Noc výskumníkov 2017

banner Noc výskumníkov

Aj tento rok 29. septembra sa opäť podieľame na Európskej noci výskumníkov 2017, najväčšom podujatí zameranom na popularizáciu vedy na Slovensku. Udalosť je organizovaná pre verejnosť všetkých vekových kategórií od škôlkarov až po dôchodcov.

Aj tento rok bude viac ako 1 300 výskumníkov prezentovať verejnosti svoj výskum, svoje úspechy a potenciál ako môže veda a inovácie meniť naše životy. My tam budeme tiež a nebudeme pri tom sami. V rovnaký deň budú robiť to isté naši kolegovia v 30 krajinách a vo viac ako 300 mestách po celej Európe, aby ukázali, že výskumníci sú obyčajní ľudia s neobyčajným povolaním.

KPI bude súčasťou noci výskumníkov s prezentáciou Realita virtuálnej reality doc. Sobotu a kolektívu. Dúfame, že ich prídete na akciu podporiť :)

Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity organizuje tento festival už po jedenásty krát od roku 2007, keď vedci svoj výskum prezentovali v 32 stánkoch v jednom z nákupných centier v Bratislave. Od tohto roku sa akcia rozšírila takmer po celom Slovensku.

V minulom roku svoj výskum prezentovali vedci už v 229 stánkoch v šiestich slovenských mestách. Celkovo sme sa mohli stretnúť až s 182 766 návštevníkmi z toho 54 560 žiakmi a študentmi.

Ročník 2017 sa bude niesť v zmysle motta „Made by Science“. Cieľom bude poukázať na fakt, že s výsledkami vedy a inovácií sa stretávame prakticky každý deň a ani si to neuvedomujeme. Výstupy výskumu berieme akosi automaticky. Podujatie upozorní na to, že za väčšinou vecí a služieb, ktoré používame, je práca vedcov a výsledky ich myšlienok. Zároveň ukáže, že veda prináša emócie, veda spája, veda chráni a najmä, veda tvorí. Výskum a inovácie každodenne umožňujú zažiť veci, ktoré považujeme za samozrejmé: vidieť svojich blízkych, ktorí sú tisíce kilometrov vzdialení, nájsť každý cieľ cesty bez omylu alebo mať prístup k informáciám rýchlosťou blesku. Každý deň využívame tisícky výsledkov vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy. Cieľom je poukázať na fakt, že mnohé predmety a služby, ktoré sú výsledkom výskumu vytvorili aj slovenskí vedci a inovátori, no bežní ľudia si to neuvedomujú. Práve vďaka vede a inováciám dnes dokážeme oveľa viac.

Tento rok sme pre vás aj pre návštevníkov pripravili niekoľko noviniek.

Program nájdete na webovej stránke Európskej noci výskumníkov.