Náš študent na finále IRLE 2017 v Nemecku
Diplomová práca nášho študenta Nikolasa Baloga postúpila do finálového kola v nemeckej súťaži inovatívnych výskumných prác s názvom Innovation Research Lab Exhibition (IRLE) 2017. Projekt bol zameraný na využitie zmiešanej reality v medicínskom prostredí a Nikolas na ňom spolupracoval so svojím konzultantom zo spoločnosti Siemens Healthcare.
Súťaže sa zúčastnilo 40 súťažiacich z viacero krajín medzi nimi aj náš slovenský. Nikolasov príspevok, ktorý reprezentoval našu Katedru počítačov a informatiky v stánku s posterom a prichystaným demom, bol prihlásený do kategórie “Best student project award”.
"Bola to pre mňa obrovská skúsenosť, stretol som veľa zaujímavých ľudí. Stretol som tam zástupcu z Standfordskej univerzity a taktiež iné veľké mená, ktoré sa zastavili pri mojom stánku a vysvetľoval som im a ukazoval na čom pracujeme. Týmto by som chcel poďakovať za možnosť pracovať na tejto diplomovej práci," komentuje svoje súťaženie Nikolas.
O súťaži a účasti v nej
Pripájame aj a krátky rozhovor s Nikolasom o jeho skúsenostiach zo suťaže IRLE 2017.
1. Ako sa ti podarilo prihlásiť do súťaže? Ak by to chceli skúsiť aj iní študenti, ako by mali postupovať?
Na možnosť prihlásenia ma upozornil môj konzultant diplomovej práce Ján Majoroš (Siemens Healthcare). Táto súťaž sa uskutočňuje každý rok a je zameraná na zlepšenie ľudského života. Väčšinou sa jedná o projekty z medicínskej oblasti. Každý rok sa na oficiálnej stránke IRLE pridáva poster, ktorý informuje o možnosti sa zúčastniť. Na stránke sú vymenované kategórie a taktiež podmienky zapojenia sa. Tohto roku bolo potrebné poslať PDF súbor s textom bez ohraničenia množstva strán, kde bolo potrebné spomenúť:
- Výzvu a cieľ projektu
- Súčasný stav, ktorý chceme riešiť
- Navrhované riešenie
- Opísať model alebo prototyp
- Vymenovať výhody nášho riešenia
2. Bolo pre teba ťažké sa do tejto súťaže zapojiť?
Z mojej strany to bol pokus, v ktorom som nemal čo stratiť, iba získať. Niektorí zúčastnení, ako napríklad tím z Istanbulu, museli prejsť dvoma kolami súťaže u nich doma a najlepší tím / študent bol vybraný pre účasť na IRLE v Nemecku. Budúci rok by sa mala zúčastniť aj univerzita Stanford.
3. Ako bol na tom váš projekt oproti iným projektom na súťaži, mali ste podľa vás šancu vyhrať?
Bolo tam viacero zaujímavých projektov. Nemôžem povedať, že tam bol nejaký slabý projekt, ale určite sme patrili medzi dobrú konkurenciu. Veľa ľudí sa pri nás zastavovalo a zaujimala ich naša technológia a po vyskúšaní a vysvetlení, so mnou súhlasili, že tento projekt má potenciál.
4. Ak by si sa mal rozhodnúť znova, šiel by si do toho?
Určite áno. Bola to výborna skúsenosť. Stretol som sa s viacero zaujimavými ľudmi a taktiež bolo zaujimavé vidieť ako prebiehaju takéto súťaže v zahraničí.
5. Odporúčaš súťaž aj iným študentom?
Jednoznačne áno. Oplatí sa vycestovať a vyskúšať si to. Ak uspejú, je tam veľa ľudí, ktorí im poskytnú možnosť tieto projekty dotiahnuť do konca.
6. Ako ti Katedra počítačov a informatiky pomohla v tom, aby si na tejto súťaži uspel?
Tento projekt vlastne vznikol na KPI pri predmete Živé IT projekty 2017. Kde som zo spolužiakmi vyhral prvé miesto. Na základe toho som sa rozhodol s projektom pokračovať a taktiež som si vybral diplomovú prácu, ktorá na tento projekt nadväzuje. Katedra mi túto diplomovú prácu schválila a pri práci na nej sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa tejto súťaže.
Nikolasovi prajeme veľa zdarov v profesionálnom živote :)
Ďalšie informácie
- Krátky sumár zo súťaže (v nemčine) : https://www.fau.de/2017/08/news/ein-labor-fuer-zukunftsweisende-ideen/
- Facebook : https://www.facebook.com/pg/Uni.Erlangen.Nuernberg/photos/?tab=album&alb...