Živé IT projekty
Živé IT projekty sú jedinečným vzdelávacím projektom spolupráce univerzít s priemyselnou praxou pod záštitou Katedry počítačov a informatiky FEI TUKE a združenia Košice IT Valley v rozsahu a forme, ktorá je na Slovensku neobvyklá.
V rámci Živých IT projektov študenti spolupracujú v 4-5 členných tímoch na reálnych IT projektoch po dobu 4 mesiacov (október-január) pod vedením expertov z praxe a univerzity. Výstupom projektov je zvyčajne softvérový prototyp (napr. informačný systém, webové sídlo, mobilná aplikácia, cloudová aplikácia, iot aplikácia, inteligentné rozhranie, elektronická služba). Zadávatelia projektov sú odborníci z praxe, ktorí sú zároveň vlastníci produktu v zmysle rámca SCRUM. Vyvrcholením Živých IT projektov je verejné finále, kde študenti prezentujú vytvorené riešenia pred publikom a porotou prostredníctvom prezentácie v trvaní 2,5 minúty a súťažia o vecné ceny.
Ako sa môžete zapojiť
V prípade záujmu o vedenie tímu zaregistrujte jeden alebo viac projektov prostredníctvom google formulára v termíne do 27. septembra 2024. Kľúčové je, aby bol vo Vašej spoločnosti určený produktový vlastník pre každý projekt, ktorý sa bude študentom venovať aspoň 1x týždenne (nevylučujúc konferenčný hovor). Demo by sa malo konať minimálne každé 3 týždne. Pre zaregistrovanie projektu Vám stačí iba zopár informácií:
- názov projektu,
- opis projektu,
- zoznam odporúčaných technológií (nepovinné),
- kontaktná osoba (vystupuje ako vlastník produktu, mala by komunikovať so študentmi počas celého riešenia projektu).
- Tento rok sme sa rozhodli zamerať aj uprednostniť témy pre Vaše mesto, samosprávu a tretí sektor.
Ak máte otázky alebo námety ohľadom Živých IT projektov, neváhajte nás prosím kontaktovať.
Ako sa vytvárajú tímy, prvé stretnutie
Študenti si vytvárajú tímy samostatne podľa uváženia, rovnako ako si vyberajú tému projektu na základe opisu. My sa snažíme, aby každá zúčastnená spoločnosť mala aspoň jeden projekt, na ktorý budú prihlásení študenti, čo realizujeme predvýberom prihlásených projektov tak, aby počet tímov zodpovedal počtu projektov. Po zložení tímov a výbere projektov vás budú študenti kontaktovať, aby si dohodli prvé stretnutie, na ktorom by ste sa mali dohodnúť spôsob spolupráce. Produktový vlastník by mal zároveň pripraviť prvú verziu backlogu. Projektový tím by mal fungovať podľa agilného rámca SCRUM.
Na čo sa v projektoch sústrediť
Za kľúčové považujeme v projekte vytvorenie funkčného prototypu, ktorý bude overený priamo používaním zákazníkom. Uvedomujeme si dôležitosť inovatívnych myšlienok, no za kľúčové považujeme realizáciu myšlienky, ktorej skutočný potenciál potvrdí používaním zákazník. Preto odporúčame sústrediť sa od začiatku na vytváranie prototypu a jeho priebežné overovanie zákazníkom. Výborný je ten projekt, ktorý si nakoniec zákazník „kúpi“.
Vlastnícke práva
Na vlastníckych právach k výslednému produktu sa dohodnite so študentmi. Rovnako tak urobte v prípade podpisu NDA. Vzhľadom na to, že projekt riešia študenti bezodplatne (pokiaľ sa nedohodnete inak), sú študenti rozhodne spoluvlastníkom výsledného riešenia. My odporúčame aby bolo výsledné riešenie voľne dostupné pre všetkých, vrátane zdrojového kódu s licenciou umožňujúcou používať a upravovať zdrojový kód pre vlastné potreby. V prípade, že sa neviete so študentmi dohodnúť, je vhodným riešením modifikovať obsahovú stránku projektu. Upozorňujeme vás, že medzi spoločnosťou a študentom nie je zamestnanecký pomer (ak ho neuzavriete) a študenti pracujú na projekte na základe slobodnej vôle, ktorú univerzita nemôže ovplyvniť, možeme iba ohodnotiť výsledok.
Video
Mediálni partneri
Minulé ročníky
- Živé projekty 2024 - 4 pracoviská, 2 univerzity, 34 spoločností, 43 tímov, 200 študentov
- Živé projekty 2024 - výhercovia
- Živé projekty 2023 - 3 pracoviská, 2 univerzity, 22 spoločností, 47 tímov, 233 študentov
- Živé projekty 2023 - výhercovia
- Živé projekty 2022 - 3 pracoviská, 2 univerzity, 21 spoločností, 42 tímov, 210 študentov
- Živé projekty 2022 - výhercovia
- Živé projekty 2021 - 3 pracoviská, 2 univerzity, 20 spoločností, 45 tímov, 219 študentov
- Živé projekty 2021 - výhercovia
- Živé projekty 2020 - 3 pracoviská, 2 univerzity, 32 spoločností, 47 tímov, 188 študentov
- Živé projekty 2020 - výhercovia
- Živé projekty 2019 - 3 pracoviská, 2 univerzity, 20 spoločností, 34 tímov, 171 študentov
- Živé projekty 2019 - výhercovia
- Živé projekty 2018 - 3 pracoviská, 2 univerzity, 13 spoločností, 37 tímov, 176 študentov
- Živé projekty 2018 - výhercovia
- Živé projekty 2017 - 2 univerzity, 15 spoločností, 41 tímov, 167 študentov
- Živé projekty 2017 - výhercovia
- Živé projekty 2016 - 14 spoločností, 29 tímov, 116 študentov
- Živé projekty 2016 - výhercovia