Aktuálne trendy v informatike a kyberbezpečnosti

V spolupráci s IT firmami a vedecko-výskumnými inštitúciami pripravujeme cyklus odborných seminárov na tému aktuálnych trendov v informatike a kyberbezpečnosti. Cieľom týchto seminárov je poskytnúť študentom pohľad širokého spektra profesionálov na súčasné problémy v počítačovej vede, informačných technológiách a kyberbezpečnosti. Praktické skúsenosti špecialistov získané vo vývoji a výskume sú cennými poznatkami, ktoré našim študentom pomôžu zorientovať sa v tejto rýchlo sa meniacej oblasti a spoznať skutočný profesijný život informatika v praxi.

Zároveň tieto semináre predstavujú príležitosť pre firmy a inštitúcie prezentovať svoju prácu a nadobudnuté skúsenosti nielen študentom ale aj širšej verejnosti. Pozývame všetkých IT odborníkov, vedcov a výskumníkov, aby prišli a prezentovali oblasti svojho záujmu, odborné problémy, s ktorými sa pri práci potýkajú a preniesli svoje skúsenosti a vedomosti na novú generáciu. Možno aj takýmto spôsobom inšpirujete a získate nových spolupracovníkov a nasledovníkov.

Semináre priebežne pripravujeme. V prípade záujmu o realizáciu seminára nás kontaktujte.

Rozvrh seminárov na letný semester 2023/2024

 • 15.2.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / DP + GitLab + LaTeX + plán
  Ing. Sergej Chodarev, PhD. / KPI FEI TU v Košiciach
  Použitie GitLab-u a LaTeX-u pre písanie diplomovej práce + míľniky diplomovej práce. Prezentáciu a záznam zo seminára nájdete v systéme Moodle v kurze ATIK2.
 • 22.2.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / The EPIC life of a quantitative developer on the trading floor
  Ing. Martin Miškuf, PhD. / EP Commodities & EP Innovation Centre (EPIC)
  Ach, život kvantitatívneho vývojára – nádherná zmes čísel, kódovania a miernych záchvatov paniky. Predstavte si toto: zobudíte sa na zvuk budíka a namiesto stlačenia tlačidla odloženia neúmyselne začnete optimalizovať svoj spánok pomocou matematického modelu, ktorý ste vytvorili minulý týždeň. Srdečne vás pozývame, aby ste sa k nám pridali na tuto prezentáciu v ktorej sa ponoríme do podmanivého sveta kvantitatívneho vývojára v tradingovej spoločnosti v Londýne.
  - Objavte predpoklady úspechu vo svete obchodovania a ako technické univerzity poskytujú vynikajúci základ pre začínajúcich kvantitatívnych vývojárov.
  - Ponorte sa do pútavých príbehov z každodenného života kvantitatívneho vývojára, keď osvetlíme realitu tohto vzrušujúceho povolania.
  - Ukážeme si zopár príkladov z reálneho života a predstavíme ti možnosti vďaka ktorým sa môžeš stáť vyhľadávaným vývojárom s vyhliadkami siahajúcimi od pokojnej krásy Košíc až po rušné ulice Londýna.
 • 29.2.2024 / 9.55 - 11.25 / online / Building EPIC Applications: Transitioning from “Tactical” to Production Ready Solutions
  Ing. Martin Miškuf, PhD. / EP Commodities & EP Innovation Centre (EPIC)
  Prednáška sa venuje problematike vývoja aplikácií vo front office prostredí, s dôrazom na analýzu, návrh, testovanie a implementáciu. Spolu s epickými kvantovými vývojármi z Londýna si predstavíme aj zopár príkladov aplikácií z finančného sektora a najnovšie trendy v softvérovom vývoji pre trading. Účastníci sa dozvedia, ako efektívne prejsť od taktických k produkčne pripraveným riešeniam a zlepšiť svoje zručnosti v oblasti softvérového vývoja.
  Videonahrávku seminára nájdete na linke https://tuke.webex.com/tuke/ldr.php?RCID=240a485200b6e43fbf9fa470646e70c9 (heslo: PmJq9i4p).
 • 7.3.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Aj ty môžeš využiť 3D tlač
  Michal Mlynarčík / IBM Slovensko
  Nové technológie nám ponúkajú nové možnosti. Dnes už nie sme obmedzovaní drahými, nedostupnými a zložitými postupmi pri vytváraní hodnôt tak, ako tomu bolo v minulosti. Dnes si už vie každý sadnúť za počítač, naštudovať si tému a vytvoriť dielo, čo by len ešte pred pár rokmi nebolo možné. Týka sa to softvéru, ale týka sa to aj fyzických vecí. DIY (Do It Yourself) filozofia zažíva vďaka rozvoju informačných a iných technológií zlaté časy a jednou z hlavných častí tejto filozofie je aj 3D tlač. Nahliadnime za kulisy tejto technológie a dozvieš sa, ako aj ty môžeš využiť 3D tlač.
 • 14.3.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Unlocking the Magic of Generative AI and Large Language Models (LLMs)
  Renáta Ujháziová / IBM Slovensko
  Chcete vedieť viac o Generatívnej AI a o veľkých jazykových modelov (LLM)? Ak áno, nepremeškajte šancu prísť na prezentáciu, kde sa ponoríme do tohto fascinujúceho sveta, odhalíme tajomstvá ich fungovania a ukážeme ich reálny dopad na vývoj umelej inteligencie. Budete ohromení, keď odhalíme nekonečné možnosti, ktoré prináša generatívna AI. Nepremeškajte šancu vydať sa na túto strhujúcu cestu do budúcnosti AI!
 • 21.3.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Large-Scale CI system optimization with AWS cloud infrastructure
  Kristián Suchanovský, Rastislav Jánošík / IBM Slovensko
 • 4.4.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Back to the future
  Štefan Smetanka, Ján Perduľák / B/S/H/ Michalovce
  Využitie informačných technológií a umelej inteligencie v súčasnej dobe nachádza široké využitie v každej oblasti ľudského života a to nie len v oblasti vedy a výskumu ale rovnako tak aj v oblasti priemyslu a dokonca aj športu a zábavy. Priemysel s výhodou využíva rôzne aspekty umelej inteligencie a robotizácie na vylepšenie, urýchlenie a skvalitnenie výrobných procesov. Málo kto z nás si uvedomuje spoločenský dopad využitia IT a umelej inteligencie v našom každodennom živote. Prednáška je zameraná na využitie IT, umelej inteligencie, progresívnych materiálov, technológií, techník a inovatívnych riešení v oblasti priemyslu a vývoja bielej techniky.
 • 11.4.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Zo zákulisia vývoja aplikácií
  Marek Barta / bart.sk
 • 18.4.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Prečo sa (ne)stať developerom, developerkou
  Martin Čuchta / bart.sk
 • 25.4.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Evolution & Current Trends of Test Automation Development
  Zuzana Durkacova, Michal Mittelmann, Peter Kraľovanský, Zuzana Kováč / Solar Turbines & Moxymind
 • 9.5.2024 / 9.55 - 11.25 / N9-201 (ZP1) / Vysoko škálovateľné spracovanie dát
  Pavol Dudrík / GlobalLogic Slovakia
  V úvode preskúmame ako sa spoločnostiam za posledné roky zjednodušil život pri spracovaní dát. Následne si ukážeme prácu s aktuálne najpopulárnejšími nástrojmi na transformáciu dát ako Apache Spark alebo jeho “vylepšený príbuzný” Databricks. Po skončení nášho stretnutia budete vybavení informáciami na začatie svojej cesty v oblasti spracovania dát pomocou Apache Spark/Databricks vrátane vývojového prostredia dostupného online a zadarmo.

Semináre z predošlých období