Povedali o nás

Ing. Patrik Ostrihoň (Technical Fellow, ESET)

Patrik Ostrihoň image

Po absolvovaní štúdia na Katedre počítačov a informatiky FEI TU Košice som sa venoval otázkam informačnej bezpečnosti a podieľal som sa na založení spoločnosti, ktorá vyvinula antispamovú platformu a následne prešla akvizíciou do spoločnosti ESET. V súčasnosti pracujem  v ESETe na pozícii Technical Fellow a venujem sa vývoju nových technológii v informačnej bezpečnosti.

V našej práci je dôležité kreatívne analytické myslenie, inovatívne prístupy a dobré poznatky z oblasti informatiky. Ich správne aplikovanie  rozhoduje o tom, či sa technológia zaradí len medzi priemer, alebo sa dostane medzi svetovú špičku.

Študijný program Informatika je moderný nadčasový program, venujúci sa aktuálnym otázkam a trendom v oblasti IT, inšpirovaný poprednými svetovými univerzitami. Verím, že úspešní absolventi tohto študijného programu budú mať dvere otvorené v IT spoločnostiach svetových mien, akou je aj spoločnosť ESET.

Absolvent roku 2000

Ing. Vojtech Rinik (Zakladateľ Median.tech)

Vojtech Rinik image

Stále ma zaujímalo programovanie, takže študijný program Informatika na Katedre počítačov a informatiky FEI TU Košice bola prirodzená voľba. Na škole si každý nájde niečo zaujímavé, napríklad: ako sú uložené telefónne zoznamy v pamäti, ako by ste naučili počítač rozumieť slovenčine, ako vytvoriť aplikáciu pre web či mobil, ako je možné, že databázy vedia okamžite nájsť jeden záznam medzi miliardami alebo ako vyzerá Turingov stroj.

Moje nové znalosti som využíval už počas školy. Cez prázdniny som programoval na stážach v IT firmách v USA. Tieto firmy vám na pohovore dajú naprogramovať niečo, aby videli či to viete, a tieto úlohy nemajú ďaleko od zadaní z Karla Robota v prvom ročníku.

Informatika otvára dvere do zahraničia, pomôže nájsť si skvelú prácu na Slovensku, alebo začať svoj vlastný biznis. Ešte som nepočul o nezamestnanom absolventovi KPI.

Absolvent roku 2014

Ing. Štefan Ruska (Principal Consultant, SAP Košice)

Štefan Ruska image

Keďže som typ, čo má rád výzvy, hľadal som ich aj počas môjho štúdia na Katedre počítačov a informatiky FEI TU Košice. Študijné programy sú navrhnuté kvalitne, a v mojej snahe byť výnimočným študentom ma nikdy nebrzdili. Práve naopak, profesori a doktorandi boli vždy ochotní pomôcť a mentorovať, čo ma posúvalo významne vpred.

Po ukončení bakalárskeho štúdia som nemal žiaden problém nájsť si prácu. Pracoval som v spoločnosti Ariba (v súčasnosti odkúpená spoločnosťou SAP) na pozícii Associate Consultant, najprv na polovičný, neskôr po ukončení inžinierskeho štúdia na plný úväzok. V princípe sa jednalo o vývoj a správu B2B siete a zákazníckych aplikácií. Škola ma pripravila dobre, ani s pohovorom som nemal najmenší problém, žiadna otázka ma neprekvapila.

Vo firme som využíval zručnosti nadobudnuté počas štúdia a kariérne rástol. Mnoho ľudí má pocit, že programovať a tvoriť softvér sa dá jednoducho naučiť. V praxi to ale bez príslušného vzdelania potom vyzerá všeliako, len nie dobre.

Ako vyzerá môj život dnes, 6 rokov po skončení štúdia? Šikovný človek zamestnaný v sfére IT rastie raketovo - preskákal som si manažérske pozície, viedol väčšie tímy. A po finančnej stránke je to nadštandard. Na školu, spolužiakov a hlavne svojho vedúceho diplomovej práce spomínam v dobrom a sme stále v kontakte. Ak by som si mal vybrať školu teraz, vyberiem si opäť Katedru počítačov a informatiky FEI TU Košice.

Absolvent roku 2010