Na Namakanom dni sa namakali

Tlačiareň vyrobená pomocou Arduino (Namakaný deň banner)

V stredu 10.4.2019 sme pod záštitou združenia IT Valley v priestoroch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach organizovali už tretí ročník podujatia s názvom Namakaný deň. Toto podujatie je zamerané na popularizáciu technológií spojených najmä s Internetom vecí a spája nadšencov týchto techológií.

Tento rok priestory knižnice obsadilo vyše 400 makačov najmä zo stredných škôl. Ťahákom tohto ročníka bola showroom, v ktorej vyše 40 makačov prezentovalo svoje riešenia vyrobené takpovediac "doma na kolene", medzi inými aj drevený notebook, automatický skleník so zavlažovaním, rôzne hračky na ovládanie, či vesmírnu loď Enterprise zo seriálu Star Trek.

Počas podujatia namakaní domáci, ale aj zahraniční prednášajúci vo svojich príspevkoch prezentovali rozličné technológie a nástroje, ktoré účastníci môžu využiť vo svojich riešeniach alebo učitelia vo svojej práci. Návštevníci si mohli vypočuť prednášky na rôzne zaujímavé témy, okrem iného aj "Ako hacknúť susedovi zvonček" alebo "ako si zostrojiť vlastný dron" či "autíčko riadené smartfónom". Medzi inými na akcii prezentovala aj prvá Učiteľka Slovenska Zuzana Tkáčová. Rovnako tak sa mohli účastníci zúčastniť tvorivých dielní, kde si mohli vlastnými rukami pod dohľadom skúsených inštruktorov vyskúšať rozličné technológie.

Sprievodnou akciou boli aj prehliadky laboratória OpenLab v priestoroch Katedry počítačov a informatiky, kde mohli návštevníci vidieť multimediálnu prezentáciu laboratória, porozprávať a zahrať sa s humanoidným robotom Pepper, či si vyskúšať ovládanie laboratória hlasom a dotykom, čo otvorené laboratórium umožňuje aj vďaka tomu, že je nabité množstvom senzorov a iných technológií.

Ani tento ročník by sa neuskutočnil bez podpory našich namakaných sponzorov a partnerov, ktorými boli Katedra počítačov a informatiky KPI FEI TUKE, združenie IT Valley, Laboratórium počítačových sietí CNL TUKE, SOS Electronic, s.r.o., Siemens Healthcare s.r.o., GlobalLogic, s.r.o., NESS KE s.r.o., Študentské domovy a jedálne TUKE a UVP Technicom, ktorým patrí naša vďaka rovnako ako aj našim mediálnym partnerom.

Viac o namakanom dni

Medializácia