Projekty

Názov projektu Stručný popis projektu
Zisťovanie predpínacích síl v mostoch z predpätého betónu

Cieľom projektu EvPres je vyvinúť metodiku monitorovania stavu mostov, ktorá umožní presnú kvantifikáciu predpätých síl v predpätých betónových konštrukciách. Výsledky tohto projektu významne prispejú k hodnoteniu technického stavu mostov po celej Európe, čo pomôže predchádzať ich náhlemu zlyhaniu alebo predčasnému uzavretiu. EvPres tak predstavuje kľúčový krok k zvýšeniu bezpečnosti a efektívnemu využívaniu predpätých betónových mostov naprieč Európou.

V rámci súčasného stavu poznania v oblasti kvantifikácie predpínacích síl v predpätých betónových mostoch boli identifikované tri hlavné výskumné medzery (RG):
  • RG1: Nedostatok pokročilých numerických modelov/digitálnych dvojčiat predpätých betónových nosníkov a predpätých betónových mostov.
  • RG2: Nedostatočne rozvinuté metodológie pre SHM na kvantifikáciu predpínacích síl v predpätých betónových mostoch.
  • RG3: Absencia jednotnej metodológie na určenie predpínacích síl v predpätých betónových mostoch.
Moderné prístupy vo vzdelávaní IT odborníkov v oblasti Teórie typov

V tomto projekte sa zameriame na aktualizáciu obsahu a zavedenie moderných prístupov do výučby predmetu Teória typov. Naším hlavným cieľom je zatraktívnenie klasického procesu výučby predmetu, zavedením nových edukačných nástrojov a metód pomocou moderných softvérových riešení. V rámci tohto cieľa vyvinieme softvér, ktorý bude interaktívne, resp. automatizovane emulovať procesy výpočtov prostredníctvom vizualizačných nástrojov simulujúcich klasický postup výpočtu človekom. Zároveň do výučbového procesu zahrnieme využitie interaktívnych dokazovacích systémov, pomocou ktorých je možné modelovať jednotlivé teórie typov, a dokazovať ich vlastnosti prostredníctvom formálnych dôkazov. V rámci čiastkových cieľov sa zameriame na tvorbu webového portálu, aktualizáciu a rozšírenie existujúcich študijných materiálov (učebnica a prednášky). Vypracujeme novú učebnicu venovanú využitiu interaktívnych dokazovacích systémov pre účely preberaných teórií typov. Pripravíme zbierku riešených príkladov a pracovné listy pre laboratórne cvičenia.

Uplatnenie nových princípov vo vzdelávaní IT špecialistov v oblasti formálnych jazykov a prekladačov
Predkladáme projekt, v ktorom sa zameriame na prepracovanie a rozšírenie existujúceho kurzu orientovaného na formálne jazyky a prekladače. Naším primárnym cieľom je rozšíriť obsah kurzu tak, aby zohľadňoval aktuálne poznatky z praxe v oblasti spracovania, generovania a prekladu počítačových jazykov. Čiastkové ciele sú orientované na tvorbu učebných materiálov, webovského portálu a podporného softvéru na emuláciu a vizualizáciu vybraných algoritmov a postupov z oblasti formálnych jazykov. Je predpoklad, že sa takto u študentov dosiahne ľahšie a rýchlejšie pochopenie teoretických a praktických princípov a zvýšenie záujmu nielen o predmet, ale aj o širšie základy a princípy. Očakávaným prínosom je tak lepšia dostupnosť výučbového obsahu pre študentov. Taktiež sa predpokladá zvýšenie schopnosti správneho a praktického použitia nadobudnutých vedomostí a zručností a začlenenia sa medzi popredných IT špecialistov.

Vyvíjanie architektonických znalostí v edge–cloud kontinuu

Aby boli prístupnejšie odborníkom z praxe, je potrebné preniesť globálne architektonické znalosti na lokálnu úroveň spoločností zaoberajúcich sa vývojom softvéru a dokonca aj jednotlivých tímov a nechať, aby sa tam vyvíjali s ohľadom na kontext, v ktorom sa používajú. Napríklad návrhové vzory by mohli byť preformulované a prispôsobené, špecifické sekvencie vzorov by boli vytvorené a podporované úspešnými príbehmi tej-ktorej špecifickej komunity (takzvané príbehy vzorov) atď. Architektonické znalosti je potrebné ďalej rozvíjať s ohľadom na skutočnosť, že súčasné softvérové systémy fungujú v edge–cloud kontinuu. Edge–cloud kontinuum zavádza nové možnosti variácií, ktoré závisia od toho, ako je systém nasadený na úrovniach edge, mist, fog, a cloud. Ďalšou výzvou je, ako efektívne organizovať ľudí v takomto prostredí. Časti týchto, lokálne vyvinutýc h vedomostí, by si potom našli cestu na globálnu úroveň vo vedeckých článkoch, knihách alebo dokonca blogoch a podobne. V tomto projekte vyvinieme metódy vývoja lokálnych variantov návrhových vzorov a jazykov vzorov, aplikáciu návrhových vzorov v edge–cloud kontinuu, aplikáciu radov softvérových výrobkov v edge–cloud kontinuu a aplikáciu organizačných vzorov vývoja softvéru v edge–cloud kontinuu. Na podporu a vyhodnotenie metód vyvinieme zodpovedajúce nástroje. Očakávame tiež, že budeme dolovať a vyjadrovať v súčasnosti neznáme návrhové a organizačné vzory a jazyky vzorov pre edge–cloud kontinuum. Vyvinieme štyri evaluačné scenáre: telemonitorovanie zdravotného stavu pacienta, súlad automobilového softvéru, inžinierstvo obsahu vzdelávania a vývoj v otvorenom priestore.

Moderný prístup k výučbe predmetov na univerzitnej úrovni v oblasti teoretickej informatiky.

V tejto iniciatíve podporenej Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom grantov EHP a Nórskych grantov prebieha spolupráca medzi Technickou Univerzitou v Košiciach (TUKE) a Univerzitou v Osle (UiO). Cieľom iniciatívy je inovácia výučby predmetov zameraných na teoretickú informatiku, využitím moderných edukačných prístupov a nástrojov.

Hlavným cieľom je plánovaný vývoj interaktívneho výučbového nástroja, prostredníctvom ktorého môžu používatelia študovať základné princípy dedukcie a manipulácie s dôkazmi ako programami. V rámci osobných stretnutí na pôdach oboch zúčastnených univerzít, ako aj počas pravidelných online konferencií sa členovia riešiteľského kolektívu podelia o svoje dlhoročné skúsenosti s výučbou predmetov zameraných na logiku, teóriu typov a sémantiku programovacích jazykov.

Medzi ďalšie ciele iniciatívy patrí spolupráca pri vývoji nových učebných materiálov pre obe strany, výskum v oblasti vývoja interaktívnych dokazovacích systémov, s dôrazom na exaktnú vizualizáciu emulácie procesu dokazovania a ich využitia pri výučbe, ako aj možností gamifikácie procesu výučby. Nadobudnuté výsledky iniciatívy budú implementované do výučbového procesu a inovatívne výsledky výskumu budú prezentované na medzinárodných vedeckých konferenciách.

Inovácia vzdelávania predmetov zameraných na kybernetickú bezpečnosť v kontexte požiadaviek praxe
Cieľom projektu je obsahová a metodická inovácia predmetov zameraných na kybernetickú bezpečnosť v oblasti počítačových sietí, ktoré sú vyučované na Katedre počítačov a informatiky, Fakulty elektrotechniky a informatiky, Technickej univerzity v Košiciach. Vzhľadom na zriadenie samostatného študijného odboru Kyberbezpečnosť bolo potrebné vytvoriť nové predmety, ktoré svojim obsahom dokážu vzdelávať v kontexte aktuálnych trendov a podľa požiadaviek praxe. Keďže sa jedná o progresívnu oblasť IT je dôležité ponúknuť kvalitné didaktické podklady po stránke metodickej i metodologickej s využitím bádateľských prístupov a interdisciplinárnym presahom. Tento projekt taktiež reflektuje na pribúdajúce požiadavky zamestnávateľov získať kvalitných absolventov, ktorých je v tejto oblasti na Slovensku vzdelávaných v porovnaní s iným IT špecializáciami minimum. Výsledkom riešenia projektu by mala byť inovácia troch predmetov, ktoré povedú ich absolventov k získaniu priemyselných medzinárodne uznávaných certifikácií. Zároveň bude pozornosť venovaná prispôsobeniu obsahu aj na dištančné vzdelávanie, vzhľadom na skúsenosť z posledného obdobia, ktoré zastihlo mnohých jednotlivcov i inštitúcie nepripravené. Vytvorený obsah bude zároveň voľne zdieľaný pre iné vysoké školy a širokú verejnosť.
Towards an ecologically valid symbiosis of BCI and head-mounted VR displays: focus on collaborative post-stroke neurorehabilitation (ReHaB)

We propose a user-friendly wearable low-power smart BCI system with an ecologically valid VR environment in which both the patient and therapist collaboratively interact via their person-specific avatar representations. On the one hand, the patient voluntarily, and in a self-paced manner, manages their activity in the environment and interacts with the therapist via a BCI-driven mental imagery process. This process is computed and rendered in real-time on an energy efficient wearable device. On the other hand, the therapist's unlimited motor and communication skills allow him to fully control the environment. Thus, the VR environment may be flexibly modified by the therapist allowing for different occupational therapy scenarios to be created and selected following the patient's recovery needs, mental states, and instantaneous responses.

Výskum v sieti SANET a možnosti jej ďalšieho využitia a rozvoja
Cieľom projektu je výskum optimalizácie zabezpečeného sieťového prostredia a efektívnej distribúcie vysokého dátového toku heterogénnych služieb v rozsiahlych sieťach. Projekt je založený na realizácii 8-mich aktivít projektu. Aktivity projektu si kladú za cieľ poskytnúť subjektom konkurenčnú výhodu spočívajúcu v rýchlosti prístupu k masívnym dátam pomocou inovatívnych metód agregácie a efektívnej distribúcie v rozsiahlych sieťach s perspektívou rozšírenia týchto nástrojov do európskeho či svetového priestoru. Projekt predpokladá, že výsledky výskumu nových postupov a konceptov originálnych inovatívnych sieťových služieb a bezpečnostných mechanizmov budú mať vysokú potenciálnu aplikovateľnosť v spoločensko-hospodárskej praxi. 
Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV

Predmetom výskumu je výskum možností a spôsobov uplatnenia prostriedkov UAV v kombinácií s pokročilými IKT prostriedkami v podmienkach automobilovej výroby s cieľom výskumu a vývoja autonómnej UAV platformy pre zber dát a autonómnej IKT platformy pre automatické spracovanie dát pre generovanie korekčných vstupov v reálnom čase voči výrobným, technologickým a podporným procesom automobilovej výroby.

Metodická a obsahová inovácia výučby vybraných predmetov z oblasti informačných a komunikačných technológií s orientáciou pre potreby praxe na báze využívania moderných videokonferenčných a kolaboračných nástrojov
Cieľom projektu je metodická a obsahová inovácia výučby IKT predmetov na troch vysokých školách, ktoré sú zamerané na oblasť počítačových sietí so špecifickým zohľadnením na integráciu moderných videokonferenčných a kolaboratívnych nástrojov. Projekt reaguje na požiadavku praxe a zamestnávateľov, aby absolventi technických vysokých škôl boli kvalitne pripravení a získali vedomosti, ktoré korelujú s priemyselnými certifikáciami v predmetnej oblasti. Zároveň sa implementáciou projektu dosiahne kvalitnejšia spolupráca medzi odborníkmi a pedagógmi Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (FEI TUKE), Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej Technickej univerzity (FIIT STU) a Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (FRI UNIZA) s možnosťou ich vzájomného prepojenia a vzdialeného zapájania do vyučovacieho procesu partnerských škôl. V rámci nasadzovania nových metodík sa primárny dôraz bude klásť na ich využiteľnosť pre dištančné formy vzdelávania a to integráciou videokonferenčnej a kolaboračnej technológie, pokročilými simulačnými zadaniami, multimediálnym obsahom a prístupom k týmto prvkom cez modernú webovú platformu.

Stránky